לוגו בלוג אוכל בריא לקטנטנים

12 טיפים מצוינים שישאירו את רצפת חדר הילדים מסודרת

איך לגרום לילדים לסדר את החדר שלהם?

אחת השאלות שהורים הכי מדברים עליה היא איך לגרום לילדים לשמור על סדר קבוע בחדר משחקים או לפחות איך לגרום להם לאסוף את המשחקים. זה מתחיל בגילאים הקטנטנים ועד גיל ההתבגרות (ויש כאלה שיגידו גם מעבר..), אבל למעשה אין דרך אחת לפתרון של השאלה הזו. התחלתי לעסוק בנושא הזה בפוסטים איך למיין צעצועים – סידור חדר משחקים, וגם איך לסדר את חדר המשחקים תוך כדי משחק

בפוסט הבא אספתי טיפים מצוינים מהורים ואנשי מקצוע שיעזרו לכם להשאיר את רצפת חדר הילדים מסודרת ונקייה מצעצועים בסוף היום.

כבר בגילאים הקטנטנים אפשר ללמד אותם על סדר | צילום: אילוסטרציה

11 טיפים שישאירו את רצפת חדר הילדים נקיה מצעצועים בסוף היום

1. הובילו את צוות הסדר

בזמן האחרון במיוחד, אני מבינה שאפשר להנחות את הילדים לעשות דברים שאנחנו רוצים שהם ילמדו לעשות עצמאית, גם בלי להשתמש ביותר מדי מילים, או להרים את הקול. להיפך – יש דברים שהשתיקה יפה להם (היוש משפט של הורים).
הילדים לומדים הרבה מתוך דוגמה אישית והתבוננות בנו ההורים. אם אנחנו מדגימים להם איך אנחנו מתכננים שבוע, מסדרים את הבית, דואגים לניקיון או כל פעולה אחרת, זה בלתי נמנע שעם הזמן הם יחקו וירצו לעשות גם. נכון, זה לא בטוח יקרה, אבל הסיכוי של זה לקרות גבוה בהרבה מאשר אם נסגל תכונות שליליות לסיטואציה שאנחנו רוצים לקדם ולדחוף אותם אליה. אז אם יש משהו שאתם רוצים שהם יעשו – תדגימו, בשקט שלכם, בלי להגיד הרבה. רק שימו לב שהם לא שקועים באיזה מסך בטעות ולא שמים לב בכלל :).

2. הוסיפו משחקיות לתהליך

כשמשחקים הזמן עובר מהר יותר, וגם הרבה יותר כיף לעשות ככה דברים. גם בעבודה שלי אני מוסיפה מדי פעם אפקטים של משחקיות כדי שיהיה לי עוד יותר כיף לסיים משימות, וככה גם לילדים כשאני רוצה לרתום אותם לעשות דברים. רוצים כלים מדויקים איך לעשות את זה? תוכלו למצוא אותם בפוסט איך אפשר להוסיף משחקיות לסידור חדר המשחקים.

לא הכל חייב להיות מסודר כמו פלאט ליי | צילום: Vanessa Bucceri on Unsplash

3. הרגישו בנוח עם הבלאגן

ספרו את זה לאמא שלי 🙂
אמא שלי בטוחה שאני האמא הכי שנטי בעולם, אבל תכלס ברור שהבלאגן מפריע לי בעיניים וגורם לי לגירודים בכל הגוף, אבל למדתי לחיות עם זה ולהבין שהצבעוניות המפוזרת הזו היא חלק מהחיים עם ילדים וצריך לאפשר להם לבלגן וגם ללמוד לסדר. אם זה ממש מפריע לכם, נסו ליצור אזור תחום למשחקים שלהם כמו החדר שלהם או חדר משחקים שאותו אפשר ללמד אותם איך לשמור מסודר, אבל במקרה שלנו החלל המרכזי של הבית – סלון-מטבח-חדר עבודה, הפך לזירת המשחקים של הילדים והרבה ממנו מאופיין במשחקים שלהם שנמצאים בכל מקום.

בלגן זה חלק מהילדות | צילום: Igor Starkov on Unsplash

4. התאימו את האחסון לגודל ויכולות התפעול של הילדים

ממש כמו שקל יותר להסביר לילדים דברים כשמתכופפים ומדברים אליהם בגובה העיניים. ככה גם קל יותר לגרום להם לסדר ולבצע פעולות שונות כשהדברים נגישים בגובה שלהם. כשאנחנו דואגים לבדוק את האחסון ולהתאים את המקומות בהם מאוחסנים הצעצועים לגובה של הילדים שלנו (גם כשהם גדלים), יהיה הרבה יותר קל לראות אותם מתחילים לסדר בעצמם, פשוט כי זה קל ונוח להם.

5. לכל פריט יש בית

חשוב שלכל פריט יהיה בית משלו בתוך הבית ומי שגרים בתל אביב יגידו שהכי חשוב שלכל פריט יש חנייה. ארגנו חנייה קבועה לכל פריט שהוא יוצא ממנה בבוקר וחוזר אליה בערב. פריט שלא ימצא בחנייה שלו עלול לקבל דו"ח ולמצוא את עצמו בפח! 🙂

6. סדרו לצלילי שיר

מכירים את ההורים האלה שמכל פעולה עם הילדים יוצרים שיר מומצא עם מנגינה ייחודית (ולא תמיד הכי בטון הנכון)? אז היי 🙂

תכלס, מאז שהם קטנטנים אני מוצאת את עצמי ממציאה שירים, בעיקר בסיטואציות בהן הם לא משתפים פעולה, וסדר בצעצועים לגמרי נופל לקטגוריה הזו.  אז במקום רק להמציא לבד, אפשר למצוא שירים ברשת ולהפוך את כל החוויה לאירוע של שירה משותפת וריקוד. דוגמת זה:

7. השתמשו בתגיות על אביזרי האחסון

המשחק של להתאים חפצים לסימנים מוסכמים או ציורים חמודים הוא משהו שקטנטנים ממש נהנים ממנו, ובגילאים שכבר מתחילים לקרוא אפשר להוסיף לתגיות גם מילים בדפוס, דבר שהופך את משחק הסדר לפשוט יותר וגם קצת לימודי על הדרך.
צרו תגיות (או הורידו את אלו שהכנו לכם במתנה), הדביקו או תלו אותן על המקומות שבהם צריכים להיות מונחים אותם חפצים: מגירות בארון, קופסאות אחסון מפלסטיק או בד, על מדפי הספרייה ועוד.

8. הוסיפו רגשות חיוביים

לרוב כשאנחנו רואים בלגן התגובה הראשונית שלנו היא לכעוס ולרגוז, אבל בואו נודה על האמת, מתי בפעם האחרונה כעסים ועצבים עזרו לכם לגרום למישהו לעשות משהו לאורך זמן. במקום, אפשר לעשות ההפך – לנשום עמוק לנסות לזכור את המטרה הסופית שלנו – ללמד אותם איך להיות אנשים מסודרים ועצמאיים יותר.

היו אמפתיים לעייפות וחוסר הרצון שלהם לסדר, הראו להם שאתם מבינים והציעו לסדר יחד אם הם מתקשים להתניע ולבסוף – אל תשכחו לעודד אותם גם אם זה לא בדיוק כמו שחלמתם שיהיה מסודר.

9. הסוואה

הטיפ של קרן בר, Karen B, מעצבת פנים:

מכורי 'חברים' יודעים מה הסוד של מוניקה המסודרת ואיך צ'נדלר מתאמץ לגלות אותו – זה בסדר שיש בלגן כל עוד יש דלת לפניו.. 

אין משפחה בלי בלגן ואין טעם גם לצפות שהכל הכל יהיה מסודר כל הזמן, אז במקום להתעצבן – תסוו ותסתירו את הבלגן. דאגו שיהיה להם ארון, או אזורים בבית שבהם הבלגן מוסתר איפשהו, רחוק מהעין.

10. למדו אותם

יש לנו איזו תחושה כזו שכל הדברים שאנחנו יודעים הילדים יודעים כבר גם. אבל זה ממש לא המצב, יש הרבה מקרים בהם אנחנו בטוחים שהם יודעים לעשות דבר מסוים ולמעשה אין להם מושג אפילו מאיפה להתחיל, אפילו ברמה של לנגב את הטוסיק שלהם… אז במקום לכעוס או לדרוש – תראו ותלמדו, תשאלו אותם אם הם יודעים איך לעשות את זה או פשוט הדגימו להם לרגע איך אתם עושים את הפעולה. שימו לב שהם לא חייבים לעשות את הדברים בדיוק כמוכם, ותנו להם חופש פעולה והחלטה בדרך שלהם. כל עוד החדר מסודר – התוצאה הושגה.

11. מילים טובות

תוספת לסעיף 8.
לפני השינה יש לנו טקס קטן שאנחנו אוהבים לעשות: נשיקות, חיבוקים ומילים טובות.

גם בסידור הצעצועים אפשר לשלב את זה:

  • 'בואו נסדר ביחד' – כדי ליצור שיתוף פעולה.
  • 'איזה כיף יהיה כשהכל יהיה מסודר' – יותר ראיה של מצב עתידי.
  • 'אני מאוד גאה בך שסידרת כל כך יפה' – מחמאות תמיד מרימות את המצב רוח.
  • 'כמה דובונים אפשר לאסוף ב-5 דקות?' – אתגר ותחרות יזרזו את התהליך וגם יתנו תחושת הצלחה.

12. כוחו של הרגל

חשוב לא לצפות מהקטנטנים להיות מסוגלים לסדר כמונו. 

לא משנה באיזה גיל הילדים שלנו נמצאים, חשוב שאנחנו נזכור שיותר חשוב שהמשימה תבוצע מאשר שהיא תבוצע באופן מושלם.  

מה כן חשוב? להקנות להם הרגלים של סדר. 

כשהם מורידים את הבגדים, לשים מיד בסל כביסה, כשהם מסיימים עם משחק, להחזיר למקום וכשהם מסיימים לאכול, לפנות את הכלים לכיור. 

הרגלים הם הדרך הכי טובה לשמירה על בית מסודר כל הזמן. ברגע שמתרגלים לסדר, ההרגל קורה באופן אוטומטי ולא הופך לעוד מטלה מעיקה. 

ברגע שנרגיל את הילדים לסדר מבלי להתעקש על איכות הסדר, או על הצורה הנכונה לסדר… עם השנים, הילדים יתרגלו לסדר וככל שהם יגדלו, הם ישלטו במלאכה והיא תהיה להם טבע שני. 

ספר דיגיטלי – המדריך לארגון חדר המשחקים

דמיינו חדר שבו לכל פריט יש את המקום שלו. חדר שבו יש קופסאות אחידות עם תגית/תמונה המעידה על תכולתו. בחדר הזה יש גם צעצועים בתצוגה, שמזמינים לשחק. לא מדובר בחדר סטרילי, אלא בחדר בו קל למצוא את מה שחיפשת וחשוב מכך, קל לשמור על הסדר.

בספר, המדריך המלא לארגון חדר הילדים, תמצאו שפע כלים, רעיונות, השראות ודוגמאות לסידור חדר המשחקים, או אזור המשחקים בחדר הילדים/הסלון, כדי שתוכלו ליישם בצורה קלה וליהנות מחלל מסודר שמאפשר לילדים לשחק וגם ללמוד איך לסדר בעצמם.

לקניית הספר – המדריך המלא לארגון חדר המשחקים

אהבתם את הפוסט? ספרו לחברים

פוסטים חדשים בבלוג

קצת עליי

שרון גולן - יוצרת הבלוג

היי, אני שרון גולן, נשואה ואמא ל-3.
את הבלוג יצרתי מתוך אהבה לאוכל ומתוך רצון ליצור מקום בו אפשר ללמוד, ליצור ולשחק עם אוכל והילדים שלנו.
קראו עוד עליי

תודה על האהבה - בלוג השנה

Scroll to Top