לוגו בלוג אוכל בריא לקטנטנים

אוכל בריא, הפרעות קשב ומה שביניהם – פוסט אורח מאת סמדר לביא

אנחנו שומעים לא פעם את המשפט – תאכל נכון…תאכלי באופן מאוזן?…
השאלה היא, מה זו אכילה מאוזנת וכיצד משיגים אותה?

כשאנחנו מדברים על אכילה נכונה אנו מתייחסים לשני פרמטרים עיקריים: הרגלי אכילה ומרכיבי המזון שאנו מכניסים לגוף. כדי שנוכל לשמור על אכילה נכונה לאורך חיינו אנו נדרשים למיומנויות הבאות- תכנון, יכולת דחיית סיפוקים, שליטה עצמית, ויסות רגשי, יכולת התמדה, התמודדות עם תסכול, יכולת להבחין בין רעב לשובע ואסטרטגיות להתמודדות במצבים שונים

Created by Freepik
Created by Freepik

כשאנחנו באים ובודקים פרמטרים אלה באוכלוסיית ה- ADHD , אנו רואים שכל המיומנויות הללו, הן המיומנויות הלוקות בחסר אשר באות לידי ביטוי בחלק גדול מהקשיים איתם ילדים, בוגרים ומבוגרים עם הפרעת קשב וריכוז מתמודדים בתחומי החיים השונים.

מחקרים מראים שילדים עם הפרעת קשב וריכוז הינם בעלי סיכוי של 41% להשמנת יתר. ככל שבבגרות לילד יש יותר סימפטומים של ADHD הוא יהיה בסיכון גדול יותר להיות בעודף משקל.

מחקר נוסף שבוצע באוניברסיטת הרווארד מצא שבנות הלוקות בהפרעות קשב וריכוז הן בסיכון פי 3.6 לפתח הפרעות אכילה – אנורקסיה, בולימיה ובולמוסים. מחקר שעקב אחר 15,200 ילדים בשנים 2009-1995 מצא שככל שהסימפטומים של הפרעת הקשב קשים, כך גדל יותר הסיכון להשמנת יתר בצעירים.

חוסר ויסות וקושי בשליטה על דחפים, מאפיינים רבים מהאנשים עם ADHD והם גורמים לאכילת יתר ולהשמנה. המזון כיום נגיש וחלק מרכזי בתרבות היומיום באירועים שונים. מצב הדורש מכולנו את היכולת להגיד לעצמנו לא ולשלוט בדחף לאכול.

אנשים עם ADHD נוטים להיות נשלטים על ידי הרגע… הם זקוקים לגירוי המיידי… אוכל עונה להם על הצורך הזה, ומזון הוא סוג של גירוי. "האכילה" היא גם סוג של טיפול עצמי.

אנשים עם הפרעות קשב וריכוז מרגישים ככה כל הזמן. מזון גורם להם להרגיש טוב יותר. אבל האפקט המרגיע של מזון הוא זמני וקצר השפעה עד מאוד, מה שמוביל להתנהגויות כפייתיות. כמו כל מכור, מהר מאוד מחפשים את ה"מנה" הבאה.

אחד הדברים החשובים לויסות עצמי באכילה הוא יכולת האבחנה הפיזיולוגית של רעב ושובע. יכולת הכרחית לתפקוד הבסיסי זו ההחלטה מתי לאכול ומתי להפסיק את האכילה?

כדי להצליח לעשות זאת עליכם להיות מודעים כל הזמן לגוף שלכם – לאיך אתם מרגישים, ולשינויים העדינים במצבים אלה.

אנשים עם הפרעת קשב וריכוז, בדרך כלל מאופיינים כאנשים החסרים במודעות עצמית. אין להם את הסבלנות והיכולת לעצור ולהתבונן. שמירה על מודעות למצבים פנימיים, (בפרט כשמוסחים על ידי פעילויות אחרות מעניינות הרבה יותר..), יכולה להיות אתגר קשה במיוחד לאדם עם ADHD. מדיווחים בקליניקה אנחנו למדים לעתים קרובות שהם מדלגים על ארוחות כי לא שמו לב לרעב, או שהם מצליחים לעצור את האכילה רק כשהם מרגישים "מפוצצים".

תחום קושי נוסף, שהוא גם אחת המיומנויות הנדרשות לאכילה מאוזנת ובריאה, זו היכולת לתכנן ולנהל את הזמן. תזונה נכונה בזמנים מתאימים דורשת סדרה של פעולות הכוללת הכנה של רשימת קניות, קניית רשימת מוצרים, והכנת האוכל. תכנון והתארגנות מוקדמת עם הארוחות ליום המחרת, והתנהגות אימפולסיבית, ברגע האמת, כשלא הצלחנו להתארגן…
אומדן הזמן הרבה פעמים לוקה בחסר, ומשפיע על ההתארגנות המוקדמת, או אי שימת לב לזמן שחולף והגעה למצבי רעב ללא יכולת שליטה עצמית. ובמצבים אלה קל מאד להשבר ולהענות לדחפים הקיימים באותו רגע.

אז נשאלת השאלה, האם ניתן לשנות דפוסים אלה? קודם כל התשובה היא כן. ניתן לשנות את דפוסי ההתנהגות!

Created by Pressfoto - Freepik.com
Created by Pressfoto - Freepik.com

על מנת שנשיג את הטיפול המדויק והטוב ביותר עלינו לפני הכל לאבחן את המצב, וכדי לעשות זאת בצורה יעילה, עלינו לחקור ולמפות את הפרעת הקשב – כיצד היא משפיעה על האדם בזמנים שונים לאורך היום? מה אנחנו יודעים שעוזר לו? ואיפה המוקשים העיקריים הקיימים המונעים ממנו את יכולת השליטה וההתמדה?

ואז עוברים לבניית תוכנית פעולה, המותאמת לאדם, ערכיו ואורך חייו, לבניית תהליך נכון ועבודה שוטפת יומיומית… עד להשגת המטרה….

כמה טיפים חשובים עבור הורים לילדים עם ADHD:

 1. לקבוע סדר יום קבוע לזמני הארוחות ולהקפיד לשמור עליו. בין הארוחות ניתן לאכול פרי או ירק
 2. להכין מראש נשנושים בריאים, כך שכשאנו או הילדים פועלים מתוך אימפולסיביות, יש להם מענה טוב ובריא – חיתוכי ירקות, פירות, שקדים, אגוזים, פירות יבשים, ערמונים.
 3. כדי להעשיר את אפשרויות האוכל לילד, כדאי לעשות איתו סיור משותף בסופר, ולבחור איתו מה היה רוצה, תוך תיווך והכוונה שלכם למה כדאי ומה לא כדאי.
 4. ילדים שקשה להם להחליט ולבחור מה הם רוצים לאכול וכל פעם השלב הזה הופך להיות כעס ועצבים, כדאי לבנות איתם רשימה מסודרת של אפשרויות בכל אחת מהארוחות וכל פעם לפני הארוחה לבקש מהילד לגשת לרשימה ולבחור מה הוא רוצה.
 5. לארוחות המשפחה ניתן להתארגן יחד, בחלוקת תפקידים והתארגנות משותפת, שיכולה להיות נעימה ומקשרת.
 6. ילדים שקשה להם לשבת סביב השולחן, כדאי לחשוב על משחק, טקס משפחתי משותף שיעניין את הילד, ויגייס אותו ליחד.
 7. להפחית את כמות הפיתויים בבית וליצור כללים ברורים.
 8. לתכנן ארוחות מאוזנות בחלבונים פחמימות ושומנים. זה תורם לתחושת השובע.
 9. איך נלמד מתי להפסיק לאכול? – לא לחכות לתחושת שובע מלאה בעת הארוחה. אם מפסיקים לאכול קצת קודם, תחושת השובע תגיע זמן קצר לאחר סיום הארוחה. עם יצירת ההרגל ההתנהגותי, המוח בעצמו ילמד לזהות את השובע לפני תחושת המלאות.
 10. רצוי לתכנן ביחד עם הילד, ערב קודם מה הילד יקח לביהס. תכנון, וידיעה מראש עוזרת לילד לחוש שליטה עצמית ולהורה הערכות מתאימה.
 11. והכי חשוב: דוגמא אישית, סבלנות והתמדה!

באמצעות טיפול נכון בהפרעת הקשב, ניתן להתמיד ולנצח את ועל, נושא האכילה….

על כותבת הפוסט:

סמדר לביא – מדריכת הורים ומאמנת מוסמכת להפרעת קשב וריכוז לילדים, מתבגרים ומבוגרים. מנחת סדנאות הורים ומלווה משפחות בתהליכי שינוי ושיפור במעגל המשפחתי, למעלה מ-20 שנה.

יוזמת תכנית "נפלאות הקשב" – שבוע חוויתי למשפחות המתמודדות עם אתגרי קשב וריכוז.

סמדר לביא

"נפלאות הקשב" – תכנית מיוחדת וראשונה מסוגה נולדה מתוך ההיכרות רבת השנים עם מצוקתם של הורים לילדים עם אתגרי קשב וריכוז, הנמצאים במאבק היומיומי בין התמודדות עם הילד והמשפחה כולה לבין הקריירה והחיים האישיים.התכנית מציעה מסגרת חוויתית להורים ולילדים המקנה כלים ומיומנויות מעשיות להתמודדות יומיומית עם אתגרי קשב וריכוז בתחומי החיים השונים. המטרה – חיזוק הקשר והתקשורת בתוך המשפחה, הקניית הרגלים חדשים ושיפור האווירה המשפחתית. לספק סביבה אופטימלית להיכרות עם אורח חיים בריא, תזונה תומכת ושפע של פעילויות מהנות ומיוחדות ביחד ובנפרד. כיף לילדים, שינוי אווירה ורווחה להורים וזמן איכות משותף טהור באווירה גלילית ושקטה.

למידע אודות התוכנית

לדף הפייסבוק של נפלאות הקשב

אהבתם את הפוסט? ספרו לחברים

פוסטים חדשים בבלוג

קצת עליי

שרון גולן - יוצרת הבלוג

היי, אני שרון גולן, נשואה ואמא ל-3.
את הבלוג יצרתי מתוך אהבה לאוכל ומתוך רצון ליצור מקום בו אפשר ללמוד, ליצור ולשחק עם אוכל והילדים שלנו.
קראו עוד עליי

תודה על האהבה - בלוג השנה

Scroll to Top