לוגו בלוג אוכל בריא לקטנטנים

רשימת 32 פעילויות חורף לילדים אחר-הצהריים בבית

ברוב ימות החורף כל מה שעובר לי בראש זה: "מה אני עושה עכשיו אחה"צ כשמחשיך כל כך מוקדם?"

בקיץ לרוב אני יורדת איתם לגינה, משחקת איתם בחוץ, הולכים לפיקניקים ושאר פעילויות בחוץ, אבל בחורף די קריר מוקדם וחוץ מללכת מדי פעם לחברים או להזמין אלינו אנחנו לא ממש יוצאים אחר הצהריים.

אז מה עושים? יצירתיים!

כדי שלא נטפס פה עם הקירות, החלטתי להתארגן ולהכין כמו בקיץ 'בנק רעיונות' שממנו נוכל לבחור בכל יום מה עושים היום אחה"צ.

מוכנים? קדימה 🙂

רשימת 32 רעיונות לפעילויות חורף בבית עם ילדים:

מבשלים יחד פיצות ביתיות
מבשלים יחד פיצות ביתיות

1. אמבטיית קצף – כשמחשיך מוקדם הכי כיף זה לסיים עם המקלחות כבר בשעות אחה"צ המוקדמות, ואז נשאר לנו רק לשחק ולאכול ארוחת ערב. מדי פעם כשבא לי לפנק אותם, אני ממלאת להם אמבטיה, אצלהם (בקטנים) או אצלנו (בגדולים/בג'קוזי), עם קצף ומשחקים וככה מעבירים איזה חצי שעה של כיף – ויוצאים נקיים ומריחים נהדר.

2. לצייר באמבטיה עם צבעים מיוחדים – בהמשך לסעיף הקודם, יש הרבה סוגים של צבעים מיוחדים לאמבטיה, ואז אנחנו מרוויחים 2 פעילויות באחת – גם ציור ומשחק, וגם מקלחת.

3. לרכב על אופניים/בימבה בבית – האופניים והבימבות שלנו לרוב "מאוחסנות" בחדר עבודה שלי, כדי שלא יעמיסו על הסלון, אבל מדי פעם אני מעודדת את הקטנטנים לקחת אותם ולנסוע ברחבי הבית. זה גם שומר על הזיכרון שלהם בנסיעה על אופניים לקראת האביב, וגם ממש כיף.

4. לבנות אוהל בסלון – אחד המשחקים שהכי אהבתי בתור ילדה – לאסוף שמיכות וכריות מרחבי הבית, לקחת 2-3 כיסאות מפינת האוכל ולהכין אוהל. המשקיעים היו לוקחים אטבי כביסה ומחזקים את השמיכות לכיסאות, אבל אצלנו שמיכת פוך זוגית וכמה כיסאות יוצרים אוהל גדול ומכובד שלא מתפרק כל כך מהר.

5. להדפיס דפי צביעה ולצייר – אחת הפעילויות הכי נפוצות אצלנו בבית, הילדים מבקשים דמות שהם אוהבים והחברים גוגל + המדפסת מספקים להם אינסוף של דפים נהדרים.

יוצאים לטיול עם סבתוש
יוצאים לטיול עם סבתוש

6. ליצור חוברת פעילות יחד – לא זוכרים מה אתם אוהבים לעשות? הכי קל זה לשבת עם הילדים אחה"צ אחד ולרכז רשימה של כל הפעילויות האהובות עליהם, דברים שאפשר בקלות לעשות בבית, וליצור ממנה חוברת מודפסת / מאוירת (ע"י הילדים) שתוכל לשמש אותנו בימים ובשבועות הבאים.

7. פלייסמט לצביעה לפני האוכל – עוד משהו שאנחנו אוהבים לעשות (וחוסך לי להוציא פלייסמט לארוחת ערב) זה להדפיס פלייסמטים לימודיים לצביעה, בגודל דף מדפסת (A4) לרוחב, לתת לילדים לצבוע ולמלא אותם ואז את ארוחת הערב להגיש על גבי הפלייסמט שהם הכינו. בחנות של הבלוג יש 3 פלייסמטים מאוירים בנושא: ללמוד לערוך שולחן, פירות, וירקות לסלט – עכשיו במבצע 5 ש"ח במקום 15 ש"ח.

8. לשחק כדורגל בבית – המסדרון זה מקום מעולה למגרש כדורגל מאולתר, פשוט לוקחים כדור (רצוי רך, שלא ישבור תמונות או מראות..) ומשחקים יחד עם הילדים.

9. לשחק בבובות – יש לנו אינסוף "בובות רחות" (ככה הילדות קוראות לבובות TY וחברותיהן), בובות שכיף לשחק איתן, רכות למגע ורובן עם עיניים גדולות וצבעוניות. הילדים אוהבים לשחק איתן, להמציא סיפורים ולסדר את כולן על הספה או השטיח למסדר וזמן צפיה משותף בטלוויזיה.

10. ליצור תיאטרון בובות מקרטון של הסופר – כל שבוע אנחנו עושים קניות מהסופר אונליין, וכל שבוע לא ממש יודעים מה לעשות עם הקרטונים, ודי תמיד מפספסים את איסוף הזבל הגדול בשני בערב. מה עושים? יוצרים עם הקופסאות – אפשר לחתוך אותן, לפתוח דלת/חלון וליצור לילדים תאטרון בובות מאולתר. ממש כיף ועוזר למחזור.

לסדר דברים בבית
לסדר דברים בבית

11. לנקות אבק יחד (פעילות אהובה ומאוד יעילה להורים..) – אני ממש אוהבת מדי פעם ללמד אותם לעשות מטלות של הבית. זה גם מחנך אותם שזה לא רק התפקיד של ההורים ושגם הם צריכים להשתתף בעבודות הבית, וגם זה מלמד אותם איך לעשות את הדברים. אין נכון/לא נכון – מסבירה להם בזריזות ונותנת להם לעשות בדרכם. אחת הפעילויות שהם ממש התלהבו ממנה זה לקחת מטליות ניקוי כללי (שגם מריחות מעולה) ולנקות את המשטחים החשופים בבית מאבק. לרוב על הדרך הם מנקים עוד דברים שלא חשבתי עליהם כמו מפסקים של תאורה (מסביב, לא לדאוג), הרגליים של שולחן האוכל ועוד מקומות.

12. לבשל יחד (רמז לפוסט הבא בסדרה) – אנחנו אוהבים (בעיקר בסופ"ש שיותר רגוע לנו) לבשל עם הילדים, שלושתם משתפים פעולה וממש אוהבים להיכנס איתנו למטבח ולהכין דברים מסובכים יותר (או פחות) והם למדו כבר לא מעט כישורי מטבח כמו חיתוך, שבירת ביצה, הקצפה וכו'..

13. לאפות יחד עוגיות או לחמניות

14. להרכיב פאזל – לוקחים פאזל של הילדים, ברמת מורכבות שמתאימה לכולם ומרכיבים יחד, או – שכל אחד מרכיב בעצמו ורק יושבים יחד.

15. לשאול את גוגל שאלות – כשהילדים הגיעו לגיל 4 זה הביא איתו גלים אחרי גלים של שאלות מכל הסוגים, ואני באמת משתדלת להישאר סבלנית ולענות על כמה שיותר שאלות, גם כשהן נשאלות בסטריאו (משתיהן במקביל). אבל.. יש דברים שאני לא יודעת – אז לימדתי אותן שאפשר לשאול את גוגל והוא גם בחלק מהפעמים עונה בחזרה (יש לנו גוגל הום שאפשר לשאול באנגלית בדיבור – OK, GOOGLE) או במחשב/טאבלט/סלולרי.

עושים כיף עם סבא
עושים כיף עם סבא

16. לצאת למסע בעולם דרך Google earth 

17. ליצור ג'ימבורי ביתי מכריות, כדורים ועוד..

18. לשיר ולרקוד (יוטיוב הוא חבר טוב שלנו בימים כאלה)

19. לבחור מהמחשב תמונות לאלבום – זה כיף ענק לצפות בתמונות שלנו ושל הילדים, לספר להם את הסיפורים מאחורי התמונות על רגעים שהם פחות זוכרים, או להיזכר יחד ברגעים שהיו לאחרונה, אבל אפשר די בקלות גם לסמן איזה תמונות אנחנו אוהבים ורוצים באלבום של אותו אירוע, ככה תופסים 2 ציפורים במכה אחת.

20. ליצור פינת קריאה ביתית (אפשר ליצור פינת קריאה עם כריות ולרבוץ יחד)

32 פעילויות חורף אחהצ עם הילדים
32 פעילויות חורף אחהצ עם הילדים

21. לקבוע פליידייט בזום עם סבא/סבתא – גם סבא/סבתא עסוקים יכולים למצוא זמן אחה"צ לבלות יחד.

22. לבנות בלגו

23. פיקניק בסלון – אם אי אפשר לצאת לפיקניק בחוץ, נביא את הפיקניק הביתה ונעשה אותו בסלון, בפינת האוכל על שמיכה או בכל מקום שנראה לנו מתאים.

24. לשחק בכלי מטבח

25. ערב סרט בטלוויזיה עם חטיפי ירקות

26. לחפש סדרות/תוכניות חדשות בטלוויזיה – אצלנו יוטיוב הוא חבר טוב, כיוון שאנחנו כבר איזה שנתיים מנותקים מYES, וכל התכנים שלנו נצפים ישירות מהאינטרנט. מאוד כיף לגלות שיוטיוב הוא מאגר אינסופי לתכנים בעברית ובשפות שונות (אתמול נגיד ראינו ברבי רוקדות בלט ברוסית). זה נחמד לנסות להבין תוכנית בלי תרגום, להתנסות בהגיית מילים בשפות שונות, ולהכיר תוכניות חדשות שלא בטוח שהיינו נתקלים בהם בערוצים הרגילים.

27. להכין שוקו חם ביתי – אנחנו אוהבים מאוד לשתות שוקו, אבל הכי כיף להכין שוקו אמיתי משוקולד עם חלב/שמנת. זה טעים בהרבה ומחמם את הגוף.

28. לעשות יוגה יחד – אני אוהבת מאוד לעשות יוגה ושאר פעילויות כושר יותר איטיות ומותחות שרירים, אז הכי נחמד זה להעמיד את הקטנטנים על השטיח בסלון, לשים בטלוויזיה הדרכה על יוגה לקטנטנים ולנסות לבצע יחד. אפשר להשתמש גם בקלפי יוגה לילדים 

29. לעשות התעמלות יחד – בהמשך לסעיף 28, אני חושבת שזה ממש כיף לעשות איתם התעמלות, להמציא צעדים שלנו או לחקות משהו מהטלוויזיה. ככה מזיזים את הגוף וגם צוחקים יחד.

30. לחפש אונליין ולעשות פעילויות יצירה יחד 

31. לשחק שהרצפה היא לבה

32. לצייר יחד Doodle (איורים קטנים וחמודים)

להורדת רשימת פעילויות חורף לילדים הקליקו כאן:

אפשר להדפיס אותו כמו שהוא ולתלות על המקרר ולסמן מה עשיתם ומה רוצים לעשות, או….

לעשות מה שאנחנו עשינו וזה לגזור את הקוביות של הפעילויות מהדף, להכניס אותן לצנצנת (ממקס סטוק ב-5 ש"ח) יחד עם נצנצים וכל יום להוציא פתק אחד. אפשר להוציא איך שחוזרים מהגן/בית הספר, ולהחליט מה עושים היום.

נ.ב הערכה מגיעה גם עם פתק שאפשר להדפיס ולהדביק על גבי הצנצנת.

אהבתם את הפוסט? ספרו לחברים

פוסטים חדשים בבלוג

קצת עליי

שרון גולן - יוצרת הבלוג

היי, אני שרון גולן, נשואה ואמא ל-3.
את הבלוג יצרתי מתוך אהבה לאוכל ומתוך רצון ליצור מקום בו אפשר ללמוד, ליצור ולשחק עם אוכל והילדים שלנו.
קראו עוד עליי

תודה על האהבה - בלוג השנה

Scroll to Top