לוגו בלוג אוכל בריא לקטנטנים

למה כן כדאי לנסוע לחו"ל עם קטנטנים

כהורים חשוב לנו ללמד את הילדים שלנו כמה שיותר על העולם ולתת להם כלים לארגז הכלים שלהם כבני אדם. אחד מהכלים האלה הוא להכיר תרבויות שונות, לדעת שפות (לפחות אחת נוספת), ולקבל ידע כללי על העולם.

אם ראיתם את הסרט Inside Out (או הקול בראש, בעברית) שיצא ב2015, אתם בטח זוכרים את הקטע הזה מתחילת הסרט שמדמה את הזכרונות הראשונים שלנו כאיים של אישיות, כאלו שמעצבים את האישיות שלנו מילדות והופכים אותנו למי שאנחנו, או בשפת הסוציולוגים – חיברות. ההשפעה של הסביבה הקרובה והרחוקה עלינו.

אני מאמינה, שאותם חוויות ראשוניות שהילדים שלנו לומדים, בעיקר מאיתנו ההורים ומהסביבה הקרובה שלהם – המשפחה, החברים והילדים בגן – הן אלו שמעצבות את האישיות שלהם מעבר לתכונות המולדות. בגלל זה חשוב לי ולדבירי לחשוף אותם לעולם כמה שיותר עשיר, וכן – גם לאישיות שלנו כשאנחנו לא במוד של שגרה יומיומית, להראות להם את הדברים שאנחנו מתלהבים מהם ונהנים לעשות בחופש, ללמד אותם מה עשינו בתור ילדים – לתת להם להכיר אותנו כבני אדם מעבר להורים שלהם.

אושר אדיר במדשאות כפר הנופש בצרפת
אושר אדיר במדשאות כפר הנופש בצרפת

אז לאחרונה נסענו איתם לטיול בצרפת, שעל ההכנות אליו סיפרתי כאן. טיול שכלל 3 ימים בפריז, 4 ביורודיסני ועוד 4 במערב צרפת (נורמנדי והסביבה). על הטיול עצמו אכתוב בהרחבה בהמשך אבל בינתיים אני רוצה לשתף אתכם למה כן כדאי לנסוע עם הקטנטנים לחו"ל.

הדברים ששמנו לב שהילדים למדו מהטיול הזה, "על הדרך" הם:

  1. שיש אנשים במדינות אחרות שמדברים שפות שונות – מאוד היה מוזר להם השינוי באווירה שחל מהרגע שירדנו מהמטוס, והם כל הזמן שאלו מה האנשים אומרים ולמה לא שומעים עברית מסביב, פחות או יותר מהרגע שנכנסנו לשדה התעופה והתפצלנו משאר נוסעי המטוס.
  2. שהדגל שרואים תלוי מדי פעם הוא לא דגל ישראל אלא צרפת (או האיחוד האירופי) – שיחקנו איתם משחק שכל מי שרואה דגל, אומר שראה ומזהה איזה דגל זה – מקבל נקודה והנקודות נצברו עד סוף כל יום. עד עכשיו הם זוכרים איך נראה דגל צרפת, האיחוד האירופי וארה"ב (שהופיע גם מידי פעם).
  3. הם פתוחים יותר ללמוד שפות. מהרגע שהם נולדו הם נחשפו לדי הרבה תכנים בטלוויזיה באנגלית, רוסית ועוד שפות, אבל לא ממש קלטו או דיברו אותן, אבל אחרי שחזרנו פתאום חל שינוי דרמטי בקליטה שלהם והיום אפשר לראות אותם רואים תוכנית באנגלית שמלמדת צבעים ומספרים והם כבר יודעים מראש מה הם (אפילו גיא בן ה2.5) וקולטים הרבה יותר מהר כל תוכן חדש שהם רואים, אז אנחנו מנסים להוסיף להם עוד ועוד ידע.
  4. הם יודעים מה זה לעמוד בתור. בארץ לא תמיד יוצא לנו לעמוד בתורים, סופר אנחנו קונים אונליין וברוב המקומות שאנחנו מגיעים אליהם אין ממש תור, אבל בחו"ל יצא לנו כמה פעמים לעמוד בתור, חלק מהפעמים אפילו למעלה משעה. עכשיו אתם בטח חושבים שזה טירוף ואיך הם לא השתגעו (אז הם כן..), אבל לפחות הם גם למדו שלפעמים צריך לחכות בסבלנות ושהיא משתלמת, לדוגמא במגדל אייפל שבסוף התור זוכים לעלות למעלה ולראות את הנוף המדהים.
מוקסמים מהקינוחים המקומיים
מוקסמים מהקינוחים המקומיים

לדעתי אין כמו ללמוד מתוך חוויה, גם אם את הזכרונות מהטיול הזה הם לא יזכרו בעוד כמה שנים, ההשפעה על האישיות שלהם, על הקליטה שלהם ועל ההבנה שלהם את העולם תישמר ותלווה אותם לכל החיים.

מה החוויות שלכם עם הקטנטנים בחו"ל? מה הדברים שלמדתם עליהם בטיולים השונים? שתפו אותי בתגובות למטה

אהבתם את הפוסט? ספרו לחברים

פוסטים חדשים בבלוג

קצת עליי

שרון גולן - יוצרת הבלוג

היי, אני שרון גולן, נשואה ואמא ל-3.
את הבלוג יצרתי מתוך אהבה לאוכל ומתוך רצון ליצור מקום בו אפשר ללמוד, ליצור ולשחק עם אוכל והילדים שלנו.
קראו עוד עליי

תודה על האהבה - בלוג השנה

Scroll to Top